b_300_300_16777215_00_images_981_agapoor1.jpg

معصومه آقاپور علیشاهی نماینده مردم شبستر در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با  تبریز بیدار  در تشریح الزامات تحقق شعار رونق تولید در سال ۹۸ اظهار داشت: رونق تولید شایسته ترین شعاری بود که بعد از شرایط و شاخص های اقتصادی موجود در جامعه می توانست انتخاب شود.

 

 صندوق مکانیزه فروش برای شفاف سازی مالیات تشکیل شده

 

وی گفت: درباره نقش  مجلس و دولت برای تحقق این شعار،  می توان این بحث را در ۲ بخش تقسیم بندی کرد، مجلس شورای اسلامی از مهر ماه سال گذشته، بسته حمایتی را در فراکسیون تولید با تلاش نمایندگان در مدت ۱ سال  تهیه و تدوین کرده که مجموع قوانین رفع موانع تولید بود، دومین مورد مربوط به کمیسیون اقتصادی مجلس است که در طی ۲ سال گذشته، اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده  انجام گرفته که در سال جاری وارد صحن علنی خواهد شد، تامین صندوق مکانیزه فروش برای ساماندهی مالیات ها را انجام داده است که قدم محکمی در زمینه شفاف سازی مالیاتی است.

 

بانک توسعه اسلامی راه اندازی می شود

 

وی افزود: اصلاح قانون بانکداری کشور در ساختار بانک مرکزی انجام شده است، همچنین تاسیس بانک توسعه اسلامی در دستور کار مجلس قرار دارد، اما در این میان نقش نظارتی مجلس باید پررنگ تر شود. اگر بدانیم دولت در هر جایی دچار مشکل و بحران است، با تصویب قوانین مربوطه، کلید حل مشکلات را در اختیار دولت  قرار می دهیم.

 

کاهش ارزش پول ملی، بحرانی جدی برای کشور

 

وی خاطر نشان کرد:  روابط سیاسی و اقتصادی با برخی کشورها باید در دستور کار مجلس و به خصوص دولت  قرار گیرد، تعاملات اقتصادی با کشور های اروپایی و همسایگان افزایش یابد. از طرفی توجه ویژه به صادرات غیر نفتی، یکی از عامل های افزایش و رونق تولید است، کاهش ارزش پول ملی به یک بحران جدی برای کشور  تبدیل شده است، اما از طرفی  فرصتی ویژه و نسبی برای صادرات کالاهای ایرانی به بازارهای منطقه و جهانی پدید آورده است، می توانیم  با توجه به کیفیت و استانداردهای جهانی کالای ایرانی تولید کرده و از این مزیت نسبی به بهترین نحو استفاده کرده و جایگاه کشور را در بازارهای جهانی  باز یابیم.

 

فرصت شکار بازارهای جماهیر فروپاشیده شوروی از دست رفت

 

آقاپور تاکیدکرد:  کیفیت و استاندارد جهانی، لازمه و شاخصه صادرات  کالای ایرانی است، زیرا همین فرصت در سال ۱۹۹۸ هم برای کشور به وجود آمد، بعد از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی بازار مصرف کالای ایرانی به شکل گسترده پدیدار شد ولی به سادگی در ظرف یک سال تمام موقعیت هایی که برای شکار این بازارها  وجود داشت، متاسفانه از دست رفت، باید تلاش کنیم برند ایران و ایرانی را با رعایت کیفیت و بازار سنجی دقیق  در کشورهای مختلف، نهادینه سازی کنیم.

 

یارانه فقط به مصرف کننده نهایی می رسد نه تولیدکنندگان

 

وی تصریح کرد: رونق تولید بدین معنی نیست که تمام مسئولیت به دوش بنگاه های کوچک باشد، حمایت از کالای ایرانی در بازار داخلی هم باید مورد توجه قرار گیرد، دولت باید  یارانه هایی به بخش تولید اختصاص دهد،  یارانه در حال حاضر فقط به مصرف کننده نهایی  داده می شود، نه در بخش انرژی و نه در بخش تاسیس بنگاه های اقتصادی یارانه ای در اختیار تولید کننده قرار نمی گیرد بنابراین تولید کننده هم با مشکلات عدیده ای روبه رو خواهد شد، سرمایه در گردش تولید کننده هر روز کوچکتر و کم ارزشتر می شود، از طرفی بدهی های بانکی  و عدم پرداخت  بدهی های تسهیلات بانکی و دولتی از دیگر مشکلات تولید کنندگان است.

 

رونق گردشگری سلامت در آذربایجان شرقی نیاز به قوانین حمایتی مجلس دارد

 

وی با اشاره به  ظرفیت خدمات مهندسی در آذربایجان شرقی گفت: استان آذربایجان شرقی از ظرفیت و پتانسیل مطلوبی در ارائه خدمات مهندسی برخوردار است، همیشه آذربایجان را قطب صنایع غذایی معرفی کردیم در حالی که از خدمات مهندسی این استان غافل ماندیم، طب سنتی و گردشگری هم  در آذربایجان شرقی پررونق است بنابراین  آذربایجان شرقی را باید قطب گردشگری از جمله گردشگری سلامت و خدمات مهندسی نیز بنامیم، مجلس حتما باید قوانینی را مصوب کند که به رونق گردشگری سلامت و توریسم درمانی بیانجامد.

 

در حل مشکلات اقتصادی جناح بندی سیاسی وجود ندارد

 

نماینده مردم شبستر با اشاره به  تعامل دولت و مجلس یادآور شد: به لطف خدا تعامل دولت و مجلس در حل مشکلات اقتصادی، بسیار مطلوب است،  در رفع موانع تولید و بهبود اقتصاد، هیچ جناح بندی سیاسی وجود ندارد، همه دست به دست هم داده اند تا  مشکلات کشور در زمینه های اقتصادی  رفع گردد.

 

در نسل پنجم تکنولوژی، فناوری به کار رفته در تراکتورسازی و ماشین سازی مربوط به نسل اول است

 

نیازمند یک یاعلی برای واگذاری کارخانجات تبریز به بخش خصوصی واقعی هستیم

 

وی با بیان اینکه لازمه تولید و چرخه اقتصادی  در دستان کارخانجات و واحد های تولیدی است گفت: مجلس درباره حل مشکلات کارخانجات ماشین سازی  و بلبرینگ سازی تبریز، تحقیق و تفحص را کلید زده است ولی مهمتر از همه نیازمند یک یاعلی همگانی هستیم که این کارخانجات به بخش خصوصی واقعی و اهلیت احراز شده  واگذار شود. همه در این فکر هستیم که صنعت را سرپا نگه داریم با این حال باید ریزتر  و واقع بینانه تر بنگریم، بدین صورت که در کنار ماشین سازی، فناوری دیگری هم تعریف کنیم که موجب افزایش ارزش افزوده شود، در شرایط فعلی آیا تولیدات تراکتورسازی و ماشین سازی  در همان جایگاه ۲۰ سال پیش قرار دارد، آیا بازار مصرف داخلی و خارجی برای این ها تعریف شده است؟ در عرصه تکنولوژی وارد نسل پنجم می شویم ولی فناوری به کار رفته در تراکتورسازی و ماشین سازی مربوط به نسل اول است.

 

وی اضافه کرد: خروجی تولیدات این کارخانجات، باید و شاید بازار واقعی به دست نیاورده است، باید به دنبال تغییر فناوری  این واحد های تولیدی باشیم. بازارهای منطقه ای  و خریدار به دنبال بهترین نوع محصول هستند بنابراین  با نگاه فناورانه باید در این حوزه ورود پیدا کرد، فرقی ندارد این واحدهای تولیدی به چه کسی واگذار می شود مهم این است که سهم این کارخانجات در بازارهای منطقه ای و جهانی چقدر است.

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی توهین یا افترا می باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی یابند.


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آخرین اخبار

تبلیغ

تست تبلیغ